Rzeczywistość Wirtualna w Medycynie. Co nowego?

Stethoscope and EKG

Rzeczywistość Wirtualna w Medycynie. Co nowego?

Przyszedł czas na naukę bronchoskopii! Im więcej czytam o medycznych zastosowaniach VR, tym bardziej zastanawiam się, jak wcześniej wyglądała praktyka lekarska?

 

W przypadku szkoleń wirtualnych sprawa jest prosta: wszystko odbywa się w kontrolowanym środowisku, nikt niepotrzebnie nie ucierpi, nie ma zagrożenia życia i niepotrzebnego narażania na stres młodego adepta nauk medycznych. Jest natomiast możliwość, aby na prawdę się szkolić. Powtarzać procedury, studiować przypadki, uczyć się odpowiednio reagować na zmiany parametrów życiowych pacjenta. Przecież nawet podczas rutynowego zabiegu, coś może pójść nie tak.  

 

Zupełnie nowy wymiar zyskuje wyrażenie: ucz się na własnych błędach. Urządzenia, które wykorzystują VR dla celów szkoleniowych, są stworzone właśnie po to: abyśmy mogli popełniać błędy. Kolejnym ważnym rezultatem jest oczywisty wzrost kompetencji zawodowych.

 

Branża medyczna raz po raz udowadnia, że dostrzega mnóstwo możliwości zastosowań treningów VR. Program wdrożony przez American College of Chest Physicians, a zaprojektowany w 3D Systems, obejmuje schemat pracy klinicznej do oceny pacjentów w oparciu o praktyczne podejście, ocenę, zastosowanie odpowiednich procedur, wybór najlepszych technik i kontrolę wyników oraz profilaktykę.

 

Bronchoskopia to badanie endoskopowe dróg oddechowych. Nie jest wykonywane jedynie w celach diagnostycznych, ale również podczas usuwania m.in. zmian nowotworowych. Jeżeli ktoś, kiedyś będzie mi musiał wepchnąć rurkę przez nos aż do płuc i wykonać jeszcze jakiś zabieg, chciałbym mieć pewność, że trafi do właściwej dziury.

 

Kolejną nowością jest urządzenie VR do treningu operacji oczu. Jeżeli zastanawiacie się, jak wcześniej okuliści trenowali operację wykonywane na oczach, odpowiadam: ćwiczyli na świniach (a dokładnie na świńskich oczach). Absolutnie nie twierdzę, że to coś złego, ale trudno uświadomić sobie warunki, w jakich praktykują lekarze w XXI wieku. Podobne zaskoczenie spotkało mnie przy operacjach, gdzie kluczową rolę odgrywała kostnica. Tak, ćwiczenia odbywają się na zwłokach.

 

Wirtualna rzeczywistość daje nieporównanie więcej niż tylko dokładne modele anatomiczne ludzkiego ciała. Podczas przeprowadzania różnych zabiegów czy operacji, lekarze dostają informacje, jak reaguję ciało pacjenta, jak zmieniają się parametry życiowe i czy konieczna jest dodatkowa interwencja. Te skomplikowane i złożone symulacje, tworzone są przy udziale licznych specjalistów w swoich dziedzinach. Choć w większości używa się ich w szpitalach uniwersyteckich, część z nich trafiła już do komercyjnej sprzedaży.  
Eyesi – symulator operacji oczu – kosztowała, bagatela, $150.000, ale informacja, że zdrowie pacjentów jest najważniejsze, a pieniądze to tylko pieniądze, pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.

user-gravatar
Marcin Tomaszek
No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website