Wzrost zainteresowania wirtualną rzeczywistością w branży medycznej

4experience_presentation_X_10n

Wzrost zainteresowania wirtualną rzeczywistością w branży medycznej

Sprzęt do przedstawiania rzeczywistości w perspektywie 360 od jakiegoś czasu popularny jest w branży gier komputerowych i marketingu. Mało osób wie jednak, że coraz większe znaczenie ma on również w branżach, które pozornie nie są z nim związane. Przykładem może być branża medyczna, której nastawienie do nowych technologii zmieniło się w ostatnim czasie.

Czy VR może zrewolucjonizować medycynę? W dużej mierze tak! Poza granicami naszego kraju otwarcie mówi się o kilku czy kilkunastu strefach wpływu tej technologii na rozwój czy zmiany w medycynie. Wśród nich znaleźć można terapię fobii i bólu czy rehabilitację po uszkodzeniach mózgu. Prawdziwą rewolucję przynieść mogą jednak szkolenia medyczne, wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Praktyka, którą każdy pracownik medyczny musi posiadać, niejednokrotnie wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia pacjenta. Właśnie dlatego, realistyczne wizualizacje mogą być pomocne w tej branży. Symulacje operacji, programy edukacyjne oraz wizualizacje są tu nie do przecenienia.

Szczególną częścią szkoleń medycznych są te, związane ze sprzętem oraz otoczeniem, w którym pracownicy medyczni funkcjonują. Jeśli producent wprowadza na rynek nowy produkt lub przykładowa placówka go kupuje, możliwe jest wykonanie interaktywnej prezentacji w formie wideo 360. Pracownicy, którzy na co dzień będą korzystać ze sprzętu mogą go dokładnie poznać, sprawdzić jak się go używa i dowiedzieć się wszystkich informacji podczas kursu. Bardzo często zdarza się, że wielu pracowników musi w jednym czasie zapoznać się z procedurami, a dany sprzęt jednorazowo może obsługiwać tylko jedna osoba. Przeprowadzenie szkolenia jest nieograniczone – wystarczy dowolna liczba okularów, dzięki którym będzie możliwe odtworzenie filmu. Podobnie może być z miejscem wykonywania obowiązków. Aby pracownicy placówki poznali jej rozkład, nie muszą być w niej obecni. Wystarczy, że skorzystają z wizualizacji wideo 360.

Wyjątkowym przykładem może być stworzona przez nas na potrzeby organizacji Lekarze Bez Granic symulacja treningowa. Lekarze z MSF ryzykują życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk, które przedstawiciele innych organizacji dawno już opuścili z obawy o własne bezpieczeństwo.

4experience_presentation_X_10n

W kreacji zastosowaliśmy kilka technologii:

  •  Wirtualna rzeczywistość – dokładne odwzorowanie panujących na miejscu pracy warunków
  •  VRLearning – dynamiczny scenariusz symulacji generowany na podstawie decyzji uczestnika
  •  Bioofeedback – monitorowanie tętna i reakcji na stres w czasie rzeczywistym

Rezultaty:

  •  Zwiększenie zaangażowania w szkolenie dzięki grywalizacji
  •  Rozwiązanie problemów logistycznych z organizowaniem szkoleń w wielu placówkach na całym świecie, narzędzie szkoleniowe w postaci wirtualnych gogli w każdej placówce MSF
  •  Uczestnik szkolenia każdorazowo ćwiczy i uczy się w wiernie odwzorowanym środowisku

b c

W Polsce zainteresowanie technologią VR w branży medycznej wciąż rośnie. Ma na to wpływ wiele czynników – głównymi są przede wszystkim edukacja rynku oraz rozwój technologii. Coraz większa liczba innowacji wprowadzanych na nasz rynek wymaga również nakładów szkoleniowych. Dlatego w najbliższym czasie przewidywany jest jeszcze większy wzrost zainteresowania firm medycznych wykorzystaniem technologii VR w promocji swoich produktów i dostarczaniu wirtualnych materiałów, niezbędnych w jego eksploatacji.

user-gravatar
mwyrobek
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.