Lalka Barbi budzi kontrowersje, jej idealny wygląd ma niewiele wspólnego z ciałem typowej kobiety, długie nogi, duże piersi, talia osy i bujne włosy, z czasem te promowane przez zabawkę standardy stały się pożądane przez kobiety na całym świecie. Dziś, zabawka ta stoi przed wyzwaniem w zmieniającym się świecie i stara się nadążać za trendami Nowa, bardziej ludzka zabawka, ma wymiary różnych kobiet, jest szczupła i ma nadwagę, wysoka i niska, szeroka w biodrach i wąska w talii. 

Historia Barbie 

Lalka została wymyślona i zaprojektowana przez Ruth Handler w 1958 roku, głównym motywem dla jej stworzenia był brak na rynku lalek tego typu, dziewczynki w latach ‘50 bawiły się lalkami w formie małych dzieci. Na początku Barbie miała tylko jasną karnację, z czasem pojawiły się Lalki barbie dla dziecka reprezentujące inne kolory skóry, narodowości, jak i inne rodzaje włosów. 

Świat otaczający Barbie   

Postać Barbie jest jego głównym, ale poza nią, występują w nim członkowie jej rodziny i przyjaciele, ma ona rodzeństwo i zwierzęta, oczywiście nie może zabraknąć miłości, czyli kultowej postaci Kena. Ta znana całemu światu para to motyw wielu piosenek i filmów. Ken pojawia się w wielu opcjach etnicznych tak jak jego partnerka.    

Dodatkowo, poza postaciami, świat zapełniają najróżniejsze dodatki takie jak:

  • domki i elementy ich wyposażenia, od patelni i kubków, po odkurzacze, stoły i łóżka; 
  • kosmetyki i przedmioty do makijażu; 
  • samochody; 
  • elementy garderoby, których istnieje niezliczona ilość, są to suknie, kapelusze, buty; 
  • inne zabawki w zależności od zestawu, mogą to być leżaki na plaże, stadniny konne. 

Barbi, a współczesne kobiety 

Producenci starają się nadążyć za zmieniającym się światem, na początku swojej historii Barbie była tylko ładna i miała swojego Kena, dziś produkowane są zabawki, w których lalka jest lekarką, kosmonautką, naukowcem, dzięki tym zmianom, dziewczynki na całym świecie mają się dowiedzieć, że mogą być, kimkolwiek tylko zechcą i ze nawet zawody, uważane za typowo męskie są dla nich dostępne.